آشنایی با بلاکچین نسل سوم
  1. خانه
  2. ارز دیجیتال
  3. آشنایی با بلاکچین نسل سوم
ارز دیجیتال

آشنایی با بلاکچین نسل سوم

آشنایی با بلاکچین نسل سوم فناوری بلاکچین Blockchain از زمانی که Satoshi Nakamoto برای اولین بار وایت پیپر بیت کوین را در سال 2008 منتشر کرد به سرعت در حال توسعه است. بلاکچین نسل اول Blockchain 1.0 اولین مرحله تکاملی توسعه این فناوری است. این از ساختار تکنولوژی اصلی بیت…

آشنایی با بلاکچین نسل سوم

فناوری بلاکچین Blockchain از زمانی که Satoshi Nakamoto برای اولین بار وایت پیپر بیت کوین را در سال 2008 منتشر کرد به سرعت در حال توسعه است. بلاکچین نسل اول Blockchain 1.0 اولین مرحله تکاملی توسعه این فناوری است. این از ساختار تکنولوژی اصلی بیت کوین گرفته شده بود که مبتنی بر پیشرفت های قبلی سیستم های Ecash از دهه 1980 و 1990 بود.

ایده پشت نسل اول بلاکچین ایجاد یک روش انقلابی جدید برای نزدیک شدن به امور مالی بود. Blockchain 1.0 یک سوابق آنلاین کاملا غیرمتمرکز، توزیع شده و تغییرناپذیر را معرفی میکند، که ایجاد شفافیت و دسترسی عمومی به سیستم مالی جهانی را به همراه دارد.

آشنایی با بلاکچین نسل سوم
آشنایی با بلاکچین نسل سوم

معرفی بلاکچین نسل دوم Blockchain

با توجه به اینکه امروزه دنیای رمز ارز ها در حال گسترش است، می توان به اتریوم در بین بلاکچین های نسل دوم اشاره کرد. همانطور که در مقالات مربوط به ارز دیجیتال اتریوم گفته شده است، این رمز ارز در زمینه برنامه های غیرمتمرکز Dapp و قراردادهای هوشمند فعالیت می کند.

یکی از مشکلاتی که نسل دوم بلاکچین توانسته است آن را حل نماید مشکل وجود تمرکز در سیستم های مالی است. به علاوه این نسل از بلاکچین امکاناتی شامل پول قابل برنامه ریزی یا Programmable Money و قراردادهای هوشمند را ارائه داده است.

معرفی بلاکچین نسل سوم Blockchain

بلاکچین نسل سوم Blockchain 3.0 یک اصطلاح است که توصیف تلاش برای رفع مشکلات فعلی در صنعت بلاکچین است. به صورت ویژه، مسائل مربوط به مقیاس پذیری، قابلیت همکاری و حریم خصوصی را حل می نماید.

فناوری بلاکچین از زمان معرفی وایت پیپر بیت کوین در سال 2008 پدیده ای جهانی بوده است. در ابتدا، این فناوری منحصرا بر ایجاد ارزهای رمزپایه مختلف متمرکز بود. با این حال، همانطور که توسعه دهندگان و مهندسان نرم افزار شروع به بررسی قابلیت های فناوری بلاکچین کردند، برنامه های جدید بی شماری بوجود آمد. با بلاکچین نسل سوم، توسعه دهندگان به دنبال راه هایی برای تلفیق یکپارچه فناوری در صنایع مختلف برای بهینه سازی عملکرد خود هستند.

فناوری بلاکچین این توانایی را دارد که به طور کامل نحوه مدیریت شرکت ها در داده ها و سایر اطلاعات حساس را تغییر دهد. کاربردهای دفتر توزیع شده و بلاکچین تقریبا بدون مرز است و بلاکچین نسل سوم، نسلی است که این فناوری به طور گسترده ای در زندگی روزمره ما قرار می گیرد. از نظر کاربرد، چندین صنعت وجود دارد که فناوری بلاکچین قبلا تغییرات انقلابی ایجاد کرده است.

انواع مشکلات رفع شده توسط بلاکچین نسل سوم

مقیاس پذیری:

مسائل مقیاس پذیری فعلی بلاکچین یک راز نیست. بجز توان عملیاتی ضعیف ذاتی، بلاکچین هایی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می کنند، به دلیل نیازهای انرژی استخراج، با مشکلات مقیاس پذیری روبرو هستند. خوشبختانه بسیاری از راه حل های بلاکچین نسل سوم در روند بهبود مشکلات مقیاس پذیری است.

به طور قابل توجهی، چندین لایه در بلاکچین در حال توسعه است تا با پروتکل های موجود در بلاکچین ادغام شود. این راه حل ها به طور موثر معاملات را از یک بلاکچین به یک شبکه همتا به همتا منتقل می کند و میزان تولید بلاکچین را افزایش می دهد.

به عنوان مثال معاملات متعدد بیت کوین در حال حاضر از شبکه لایتنینگ Lightning Network با لایه نسبتا جدید عبور می کنند. و اتریوم، در حال اجرای یک راه حل مشابه بلاکچین نسل سوم به نام پلاسما Plasma است.

از طرف دیگر برخی از شرکت ها، بلاکچین هایی را با تمرکز مقیاس پذیری از ابتدا ایجاد می کنند. به عنوان مثال زیلیکا Ziliqa، یک پلتفرم قرارداد هوشمند، شاردینگ و سازوکار اجماع منحصر به فرد را برای توان عملیاتی بسیار بالاتر از بلاکچین های سنتی پیاده سازی می کند.

به عنوان مثال، پایه و اساس آیوتا IOTA و نانو Nano، گراف های جهت دار غیرمدور یا DAG است و نه بلاکچین. DAG موظف است چندین تراکنش دیگر را هنگام ایجاد تراکنش تایید کند. انجام این کار باعث می شود که DAG با رشد شبکه کارآیی بیشتری داشته باشد. هدرا هش گراف Hedera Hashgraph یکی دیگر از پروژه های DAG است.

قابلیت همکاری:

توانایی برقراری ارتباط بین بلاکچین ها از اهمیت بالایی برخوردار است. متاسفانه، صنعت فاقد پروتکل همکاری برای تسهیل ارتباطات است. Wanchain، Aion و به تازگی پولکادات Polkadot سه نمونه برجسته از پروژه های بلاکچین نسل سوم در زمینه همکاری هستند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. هدف این پروزه ها ارائه مکانیزمی برای انتقال داده ها و دارایی ها بین بلاکچین بدون نیاز به شخص ثالث است. بنابراین می توانید بیت کوین را با اتر عوض کنید به عنوان مثال از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر.

قابلیت همکاری فقط به ارتباط بلاکچین با بلاکچین دیگر محدود نمی شود. همچنین باید بلاکچین ها را به زیرساخت های سنتی متصل کنیم. شرکت هایی مانند چین لینک Chainlink در تلاشند تا این کار را با ساخت یک اکوسیستم اوراکل انجام دهند که داده های دنیای واقعی را در شبکه های بلاکچین تغذیه می کند. گوگل، اوراکل و SWIFT قبلا با همکاری چین لینک Chainlink داده های اوراکل را دریافت کرده و شبکه های بلاکچین را با سهولت بیشتری در سیستم های خود ادغام کرده اند.

حریم خصوصی:

بیشتر بلاکچین ها ذاتا عمومی هستند، به این معنی که کیف پول و معاملات در دسترس هر کسی است. حتی اگر حریم خصوصی برای شما مساله ای مهم به نظر نرسد، بسیاری از سازمان ها و افراد فقدان آن را به منزله شکستن معاملات در هنگام اجرای فناوری بلاکچین می دانند.

در حال حاضر به نظر می رسد که میمبل ویمبل MimbleWimble با گرین Grin و Beam به عنوان دو مورد از پیاده سازی های اصلی، منجر به حفظ حریم خصوصی در زمینه بلاکچین نسل سوم می شود. میمبل ویمبل MimbleWimble یک پروتکل منحصر به فرد است که آدرس ها و زبان برنامه نویسی را با بلاک هایی که فقط شامل داده های ورودی و خروجی هستند جایگزین می کند. انجام این کار ردیابی معاملات و یا تراکنش ها را دشوارتر می کند و همچنین به مقیاس پذیری بلاکچین کمک می کند. به غیر از بیم Beam و گرین Grin، توسعه دهندگان بیت کوین و لایت کوین Litecoin نیز با یکپارچه سازی میمبل ویمبل Mimblewimble بازی می کند.

از نظر قرارداد هوشمند، ما باید Aion و Wanchain را دوباره مطرح کنیم. هر دو سیستم عامل یک لایه حفظ حریم خصوصی را برای قابلیت های قرارداد هوشمند خود پیاده سازی می کنند و به شما امکان کنترل اطلاعاتی را که به اشتراک می گذارید می دهد.

ما تو دوره آموزشی جامع ارز دیجیتال  آموزش  انواع صرافی ها و ارز های دیجیتال  رو داریم و داخل دوره  بطور کامل کار با  انواع  صرافی رو بهت یاد میدیم.
نکته ی مهمی که اینجا باید بگم توصرافی های قوی
اگر نمیخوای تو بایننس احراز هویت کنی که اگر اونم بخوای ما برات انجامش میدیم.

(جهت آموزش های بیشتر و تخصصی تر با ما ارتباط بگیرید و از طرح مشاوره رایگان استفاده کنید.
تیم آموزشی استاد ندا عابدی)

😍😉 مقالاتی که  به کارتون میاد:

ارزدیجیتال چیست؟

ارزدیجیتال اتریوم چیست؟

رمز ارز چیست؟

بلاکچین چیست؟

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

تلگرام: https://t.me/academmy_abedi 

اینستاگرام :http://instagram.com/Nedaabedi.ir

یوتیوب: https://youtube.com/channel/UCKJiZFkiqqhSHifhnR3n8AQ

برترین  دورهای ارز دیجیتال :

آموزش جامع ارز دیجیتال 

دوره آموزش تحلیل تکنیکال

دوره  پرایس اکشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
در صورت عدم نمایش ویدیوهای آموزشی فیلترشکن خود را خاموش کنید.