1. خانه
  2. ارز دیجیتال
  3. شرایط خرید و استفاده از ماینر در ایران
ارز دیجیتال

شرایط خرید و استفاده از ماینر در ایران

در ادامه بحث دیروز ، ( ماینر ) امروز به شرایط خرید و استفاده از ماینر در ایران می‌پردازیم : قیمت ماینر دیگر فاکتور اساسی یک دستگاه ماینر، قیمت آن است. مهم‌ترین نکته این است که قیمت ماینرها بسته به قیمت بیت کوین متغیر است. هرچه قیمت بیت کوین بیشتر…

در ادامه بحث دیروز ، ( ماینر ) امروز به شرایط خرید و استفاده از ماینر در ایران می‌پردازیم :

قیمت ماینر

دیگر فاکتور اساسی یک دستگاه ماینر، قیمت آن است. مهم‌ترین نکته این است که قیمت ماینرها بسته به قیمت بیت کوین متغیر است. هرچه قیمت بیت کوین بیشتر شود، قیمت ماینرها نیز بیشتر می‌شود و بالعکس. به صورت کلی، قیمت دستگاه‌های معمولی از چند صد دلار آغاز می‌شود و در مدل‌های قدرتمند به بیش از 3000 دلار نیز می‌رسد.

مصرف برق ماینر

در کنار قیمت، میزان مصرف و تعرفه هزینه برق ماینر استخراج بیت کوین نیز جزء مهم‌ترین فاکتورهای یک دستگاه است. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، مصرف برق ماینرها به سبب کاری که انجام می‌دهند، بسیار بالا است. همچنین مصرف برق با مقدار هش ریت رابطه مستقیم دارد به طوری که هرچه هش ریت یک دستگاه بالاتر باشد، غالبا مصرف برق آن نیز بالا است. توان مصرفی دستگاه‌های ماینر معمول از حدود 1500 وات شروع می‌شود که یک مقدار بزرگ است. در مورد دستگاه‌های قدرتمند، این مقدار به بیش از 3000 وات نیز می‌رسد.

شرایط خرید و استفاده از ماینر در ایران
شرایط خرید و استفاده از ماینر در ایران

 

شرکت تولید کننده ماینر

مانند هر کالای دیگری، توجه به شرکت سازنده و تولیدکننده آن کالا مهم است. برخی از شرکت‌ها به واسطه‌ کیفیت اجناسی که تولید می‌نمایند، معتبرتر هستند. این اعتبار از آن جهت مهم است که شما می‌توانید نگرانی‌های کمتری در مورد خرابی یا طول عمر دستگاه خریداری شده داشته باشید. در صنعت ماینینگ، چهار شرکت دارای اعتبار نسبتا بالاتری در مقایسه با شرکت‌های رقیب هستند.

 

اولین و بزرگترین شرکت تولید کننده ماینر در جهان، بیت مین (Bitmain) است که ماینرهای آن تحت عنوان انت ماینر (Antminer) شناخته می‌شوند. مثلا دستگاه انت ماینر اس 9 جی Antminer S9J یکی از معروف‌ترین دستگاه‌های تولیدی این شرکت است.

 

دیگر تولیدکننده معتبر ماینر در جهان، شرکت میکرو بی تی (MicroBT) است که تولید‌کننده ماینرهای تحت عنوان (Whatsminer) است. سومین تولید کننده برتر دستگاه‌های استخراج بیت کوین در دنیا، اینوسیلیکون (Innosilicon) است. کنان (Cannan) نیز دیگر سازنده معتبر ماینر در دنیا است که ماینرهای آن تحت عنوان آوالون (Avalon) به بازار عرضه می‌گردند.

 

نرخ تولید صدای دستگاه ماینر

شاید این فاکتور پیش از خرید توسط خریداران دست کم گرفته شود، اما صدای تولید شده توسط دستگاه‌های ماینر واقعا بالاست. لذا نمی‌توان به راحتی آن را در اماکن مسکونی استفاده کرد. برای روشن‌تر شدن قضیه بهتر است بدانید که صدای دستگاه‌های ماینر حدود 80 دسی بل است، این مقدار دقیقا معادل صدای یک سشوار حرفه‌ای در فاصله یک متری است!

 

حال فرض کنید فردی بدون توجه به این مسئله، قصد خریداری دو یا سه دستگاه ماینر و راه‌اندازی آن‌ها در منزل مسکونی خود داشته باشد. تصور کنید که چقدر این فرد پس از روشن کردن این دستگاه‌ها برای اولین بار شوکه می‌شود، دستگاه‌هایی که برای سودآوری باید 24 ساعت شبانه روز روشن باشند.

 

نرخ تولید صدا ماینر
نرخ تولید صدا ماینر

 

کولینگ داخلی

بهترین عملکرد یک دستگاه در شرایط دمایی مناسب است. امروزه اکثر دستگاه‌های جدید دارای سیستم کولینگ داخلی هستند که در صورت استفاده از آن دستگاه به صورت منفرد، نیازی به تعبیه سیستم تهویه مجزا نیست. اما در صورتی که قصد استفاده از چندین دستگاه به صورت یک مزرعه را دارید، بهتر است به شدت به این پارامتر دقت کنید. به احتمال زیاد کولینگ داخلی پاسخگوی یک مزرعه استخراج نخواهد بود و شما نیاز به استفاده از یک سیستم تهویه مناسب دارید.

تعیین استراتژی 

اکنون که اطلاعات اولیه لازم در خصوص بیت کوین، استخراج رمز ارز، دستگاه‌های ماینر و ویژگی‌های آنها را داریم ، نوبت به بررسی بهترین گزینه برای خرید است.

تعیین هدف و تخصیص بودجه

اولین مرحله برای انتخاب بهترین گزینه، تعیین هدف و اختصاص بودجه است. باید برای خودتان این مسئله را روشن کنید که قرار است چه کاری انجام دهید؟ آیا هدف شما ایجاد یک مزرعه استخراج است یا صرفا خرید تعدادی دستگاه برای استفاده در انباری و یا قسمت تدارک‌دیده‌ای در گوشه‌ای حیاط منزل؟

 

محاسبه بودجه برای هر مورد متفاوت است. طبیعی است هنگامی که شما قصد خرید یک دستگاه ماینر را برای استفاده در منزل دارید، همانطور که در گام سوم ذکر شد، نیازی به تعبیه سیستم تهویه نیست. پس بودجه صرفا به هزینه خرید دستگاه خلاصه می‌شود. حال اگر قصد خرید دو یا سه دستگاه را برای استفاده در گوشه‌ای از انباری یا منزل را دارید، نه تنها تعبیه سیستم کولینگ و تهویه مناسب ضروری است، بلکه باید چاره‌ای برای حجم صدای تولید شده نیز بیندیشید.

 

همچنین ممکن است شما نیاز به تجهیزات الکتریکی بهتری برای ماینرهای خود داشته باشید. از طرفی داستان ایجاد یک فارم یا مزرعه استخراج متفاوت‌تر است و نحوه محاسبه هزینه‌های آن فرق دارد. بنابراین در گام اول، برای خود روشن کنید که قصد چه کاری را دارید و چقدر بودجه قرار است اختصاص دهید.

 

راهنمای خرید ماینر: نکاتی که برای راه‌اندازی فارم استخراج باید به آن توجه کرد

به طور کلی نکات و فاکتورهایی هستند که لازم است، قبل از انتخاب و خرید ماینر مورد نظر خود در نظر بگیرید. در ادامه اصلی‌ترین نکات را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

تعبیه تجهیزات الکتریکی

مسئله برق و تجهیزات الکتریکی در ماینینگ بسیار ضروری است. شما باید به نکاتی در این باره دقت داشته باشید. اولین چیز فیوز محل است. فیوز شما باید ظرفیت و کشش دستگاه‌های شما را داشته باشد. دستگاه‌های ماینر بسته به توان مصرفی‌شان، نیاز به شدت جریانی بین 4 آمپر تا بعضا بیش از 10 آمپر را دارند. لذا فیوز شما باید این ظرفیت را داشته باشد. تقریبا تمامی کنتورهای برق قابلیت نصب فیوز از 15 آمپر تا 75 آمپر را به ازای هر فاز دارند. اگر باز هم تعداد ماینرها شما به گونه‌ای است که شدت جریان شما از 75 آمپر بیشتر می‌شود، برق تک فاز جوابگوی فارم شما نخواهد بود و شما نیاز به استفاده از برق سه فاز دارید.

برای محاسبه شدت جریان یک دستگاه الکتریکی کافی است تا توان مصرفی را تقسیم بر ولتاژ برق کنید. به عنوان مثال، شدت جریان یک دستگاه استخراج بیت کوین 2200 واتی در برق 220 ولت برابر با 10 آمپر است.

 

سیم‌کشی مناسب

نکته بعدی سیم‌کشی مناسب است. بهتر است که به جای استفاده از سیم کشی عادی ساختمان، از یک سیم‌کشی مجزا و قدرتمند تا خود کنتور برای ماینرهای خود استفاده نمایید. در صورت استفاده از سیم‌های ضعیف، خطر آتش‌سوزی سیم‌ها بالاست.

 

تعبیه سیستم تهویه مناسب

در صورتی که قصد خرید چند ماینر را دارید، باید پیش از خرید به فکر تعبیه سیستم تهویه مناسب نیز باشید. در صورت عدم تعبیه سیستم تهویه مناسب، دمای محیط بالاتر می‌رود و این باعث کاهش راندمان دستگاه‌ها و همچنین آسیب دیدن آن‌ها در درازمدت می‌گردد. ضروری است که در کنار تعبیه سیستم خنک کننده، یک سیستم کانال مجزا برای انتقال هوای گرم تولید شده توسط ماینرها به بیرون از محل ایجاد گردد و از فن برای مکیدن این هوای گرم به بیرون از محل استفاده شود.

 

کنترل صدای تولید شده

صدای ایجاد شده توسط یک دستگاه ماینر به طور متوسط 80 دسی بل است. لذا در صورتی که شما قصد راه‌اندازی یک فارم در محل مسکونی دارید، ضروری است که اتاق محل قرارگیری ماینرها را به لحاظ صوتی ایزوله کنید. در غیر این صورت صدای تولید شده توسط این دستگاه‌ها در طول شبانه روز برای ساکنین و همسایه‌ها آزاردهنده خواهد بود. به طور کلی بهتر است پیش از خرید ماینر نسبت به صدایی که تولید خواهد کرد چاره‌ای بیندیشید.

 

 

سخن پایانی

فعالیت در حوزه ماینینگ بسیار جذاب است، اما نیاز به رعایت برخی اصول دارد. در صورت عدم رعایت اصول لازم، ممکن است دستگاه‌های شما آسیب ببینند و یا سودآوری شما بسیار کم شود. ماینر یک دستگاه الکترونیکی ساده نیست.

هنگام خرید ماینر نیز باید انتخاب هوشمندانه‌ای داشت و پیش از خرید، تمام برآوردها را انجام داد. در نهایت وقتی شما به گزینه‌ی خاصی رسیدید، بهتر است با استفاده از گوگل درباره دستگاه مورد نظر تحقیق کنید. در طول این تحقیق، بسته‌بندی اوریجینال و اصلی ماینر مورد نظر را پیدا کنید. خرابی‌های آن را نیز جستجو کنید. این موارد خیال شما را بابت خریدتان راحت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
در صورت عدم نمایش ویدیوهای آموزشی فیلترشکن خود را خاموش کنید.