معرفی ارز دیجیتال ATOM
  1. خانه
  2. ارز دیجیتال
  3. معرفی ارز دیجیتال ATOM
ارز دیجیتال

معرفی ارز دیجیتال ATOM

معرفی ارز دیجیتال ATOM شبکه کازموس (cosmos) یا کاسموس را می‌توان به‌عنوان یکی از شناخته شده‌ترین شبکه‌های دنیای بلاک‌چین دانست. این شبکه ساختار و البته اهداف بسیار منحصر به فردی نسبت به سایر پروژه‌های بلاک‌چینی مشابه دارد که موجب شده تا نسبت به سایر نمونه‌ها، تفاوت بسیار زیادی داشته باشد.…

معرفی ارز دیجیتال ATOM

شبکه کازموس (cosmos) یا کاسموس را می‌توان به‌عنوان یکی از شناخته شده‌ترین شبکه‌های دنیای بلاک‌چین دانست. این شبکه ساختار و البته اهداف بسیار منحصر به فردی نسبت به سایر پروژه‌های بلاک‌چینی مشابه دارد که موجب شده تا نسبت به سایر نمونه‌ها، تفاوت بسیار زیادی داشته باشد.

معرفی ارز دیجیتال ATOM
معرفی ارز دیجیتال ATOM

در واقع اغلب بلاک‌چین‌های موجود در دنیا، برای کاربران و سرمایه‌گذاران ساخته شده‌اند. این در حالیست که پروژه‌ کازموس برای سایر بلاک‌چین‌ها ایجاد شده است. در واقع هدف اصلی این پروژه، ایجاد ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف است.

 

این پروژه سعی دارد تا امکان ارتباط متقابل بین بلاک چین‌های مختلف را فراهم سازد. این موضوع با توجه به افزایش تعداد بلاک‌چین‌های موجود در دنیا، به امری بسیاری جدی بدل شده است. چراکه این قابلیت اجازه می‌دهد تا تمام آن‌ها، همچون یک پلتفرم کاملاً واحد عمل نمایند. این موضوع باعث شده تا بسیاری کازموس را به‌عنوان اینترنت بلاک‌چین‌ها بدانند.

 

ارز اتم ATOM به‌عنوان توکن بومی این شبکه شناخته می‌شود که اقتصاد توکنی آن را سازماندهی می‌کند. فرایندهایی همچون پرداخت کارمزد، دریافت پاداش، حق رأی‌گیری و… از جمله اقداماتی است که به کمک این ارز دیجیتال ممکن می‌شود. همین مورد باعث شده تا این ارز به‌عنوان عنصر مهم در این شبکه شناخته شود.

با این اوصاف ماهیت شبکه برای بسیاری از فعالان دنیای بلاک‌چین بسیار گنگ است. در واقع آن‌ها نمی‌توانند ماهیت این شبکه و البته عملکرد آن را به‌خوبی درک کنند. این موضوع هم به‌خاطر پیچیدگی‌ها و البته فناوری‌های خاصی بوده که در شبکه کازماس به کار گرفته شده است.

 

 

معماری بلاک چین اتم

معماری کازموس یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باعث شده تا این شبکه بسیار منحصر به فرد باشد. در واقع باید عنوان کنیم که دلیل اصلی عدم درک ماهیت از کازماس، به دلیل ناشناخته بودن معماری آن است که ما در ادامه سعی داریم تا آن را به شیوه‌ای مناسب بیان کنیم.

 

قبل از هر چیزی باید بدانید که پروژه کازماس خود همانند یک اکوسیستم است. این اکوسیستم دو بخش اصلی تحت عنوان Tendermint Core و IBC دارد.

 

در واقع Tendermint Core به‌عنوان هسته اصلی شبکه کازموس لحاظ می‌شود. این بخش همچون یک بلاک‌چین کاملاً اختصاصی عمل کرده و هدف آن پردازش داده‌های مختلف است. از طرفی دیگر این بخش هسته اصلی سایر فعالیت‌های این اکوسیستم به‌حساب می‌آید که در آن فناوری‌های مختلفی به‌کاررفته است.

دومین بخش این اکوسیستم IBC است. این فناوری در اصل یک الگوریتم برای ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف است. در حقیقت این بخش اطلاعات بلاک‌چین‌های مختلف را دریافت و آن را به تیندرمینت متصل می‌کند.

 

تیندرمینت هم وظیفه پردازش داده‌ها را بر عهده دارد. لازم به ذکر است که IBC می‌تواند فرایند دریافت و انتقال اطلاعات را به شیوه‌ای بسیار کارآمد انجام دهد. به‌گونه‌ای که خود را با استاندارد بلاک‌چین‌های مختلف وفق می‌دهد و این در نوع خود بسیار حائز اهمیت است.

 

ترکیب دو عامل فوق می‌تواند اکوسیستم کازماس را تشکیل دهد. اما باید عنوان کنیم که این اکوسیستم خود دارای لایه‌بندی ویژه‌ای است که می‌تواند پردازش اطلاعات و داده‌ها را ساده‌تر نماید. این لایه‌بندی به شرح زیر است.

 

لایه Consensus:

این لایه را می‌توان به‌عنوان مرجع تأیید در Tendermint Core دانست. در این لایه ولیدیتور ها در رابطه با وضعیت فعلی شبکه توافق می‌کنند. در واقع این لایه است که بلاک‌های مختلف را تأیید می‌کند و به همین جهت در بخش مرکزی اکوسیستم قرار دارد.

 

لایه Application:

این لایه وظیفه اصلی در رابطه با پردازش را بر عهده دارد. در واقع تمام داده‌هایی که وارد شبکه می‌شود، توسط این لایه پردازش می‌شود و امنیت و البته صحت اطلاعات آن بررسی می‌شود. افزون بر این موارد به‌روزرسانی شرایط شبکه و دیتابیس اصلی شبکه هم بر عهده این لایه است.

 

لایه Networking:

این لایه هم دقیقاً مانند IBC عمل می‌کند. به عبارت ساده‌تر این لایه هم وظیفه ایجاد ارتباط بین بلاک‌چین‌ها را برعهده دارد. با این تفاوت که این لایه بر روی ایجاد ارتباط روی بلاک‌چین‌های مختلف تمرکز دارد. یعنی بلاک‌چین‌هایی که دارای استانداردهای غیرمشابه هستند.

 

 

ویژگی‌های ارز دیجیتال ATOM

پروژه کازموس به دلیل ساختار ویژه و منحصر به فرد خود، می‌تواند طیف زیادی از مزایا و البته ویژگی‌ها را به کاربران هدف خود ارائه دهد. این در نوع خود باعث می‌شود تا این پروژه نسبت به سایر پروژه‌های هم رده، بسیار متفاوت باشد. ما در ادامه این مقاله برخی از رایج‌ترین و البته حیاتی‌ترین ویژگی‌های پروژه کازموس را برای شما عزیزان ارائه کرده‌ایم که می‌تواند دیدگاه شما نسبت به این پروژه را شفاف‌تر سازد.

 

تمرکززدایی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شبکه کازموس، غیرمتمرکز بودن آن است. در واقع این پروژه کاملاً متن‌باز و غیرمتمرکز است. در حال حاضر هیچ‌گونه سازمانی بر روی روند این پروژه و جزئیات آن نظارت ندارد و تمام اقدامات حیاتی آن از طریق رأی‌گیری توسط اعضای جامعه آن تأیید می‌شود.

 

نکته قابل‌توجه این است که خود پروژه کاملاً متن‌باز است. به عبارت ساده‌تر کدهای آن کاملاً برای افراد در دسترس است. توسعه دهندگان می‌توانند به کمک آن امکانات و البته قابلیت‌ها بیشتر را به این پروژه بیفزایند.

 

افزایش مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری را می‌توان از دیگر ویژگی‌های بسیار منحصر به فرد شبکه کازموس و ارز دیجیتال ATOM دانست. در واقع این پروژه از الگوریتم POS استفاده می‌کند. از طرفی دیگر این الگوریتم هیچ‌گونه محدودیتی را ایجاد نمی‌کند و به همین جهت است که هزاران نود می‌توانند در داخل شبکه به فعالیت بپردازند.

 

این عامل اجازه می‌دهد تا همواره حجم کارمزدها در سطح پایینی بماند. از طرفی دیگر سرعت عمل تأیید هر بلاک هم بسیار زیاد است. این به نوبه خود اجازه می‌دهد تا این پروژه بتواند برای طیف زیادی از امور نظیر پرداخت‌های مالی هم مناسب باشد.

 

عملکرد شفاف

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌هایی که در پروژه کازموس دیده می‌شود، شفافیت بالای آن است. در واقع باید عنوان کنیم که تمام اطلاعات این شبکه نظیر تراکنش‌ها، سابقه تراکنش‌ها، تراکنش‌های تأیید شده یا نشده و… برای عموم مردم مشخص است. این موضوع هم به لطف متن‌باز بودن این پروژه به وجود آمده است.

 

بر همین اساس است که امکان تقلب یا دست‌کاری اطلاعات برای هیچ ارگانی وجود ندارد. از طرفی دیگر هیچ نهاد ناظری هم نمی‌تواند اطلاعات آن را سانسور کند. این به نوبه خود سبب شده تا این پروژه انتخاب مناسبی برای توسعه دهندگان باشد.

 

امنیت بالا

امنیت بالا را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها برای این شبکه دانست. در واقع کازموس دارای سطح امنیتی بسیار بالایی است و تمام داده‌های ورودی و خروجی را رمزنگاری می‌کند. از طرفی دیگر الگوریتم اثبات سهام آن هم امنیت کاملی دارد.

 

در این شبکه هیچ‌گونه بلاکی تأیید نمی‌شود مگر اینکه تمام نودها بر روی صحت آن اطمینان کامل داشته باشند. از طرفی دیگر تمام این ولیدیتور ها دارای نظام ویژه‌ای هستند و هیچ‌کدام از آنها امکان تغییر پیام‌های دریافتی را ندارند. این به نوبه خود ریسک تقلب را به حداقل می‌رساند.

ما تو آموزشی جامع ارز دیجیتال  آموزش  انواع صرافی ها و ارز های دیجیتال  رو داریم و داخل دوره  بطور کامل کار با  انواع  صرافی رو بهت یاد میدیم.
نکته ی مهمی که اینجا باید بگم توصرافی های قوی
اگر نمیخوای تو بایننس احراز هویت کنی که اگر اونم بخوای ما برات انجامش میدیم.

(جهت آموزش های بیشتر و تخصصی تر با ما ارتباط بگیرید و از طرح مشاوره رایگان استفاده کنید.
تیم آموزشی استاد ندا عابدی)

😍😉 مقالاتی که  به کارتون میاد:

ارزدیجیتال چیست؟

ارزدیجیتال اتریوم چیست؟

رمز ارز چیست؟

بلاکچین چیست؟

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

تلگرام: https://t.me/academmy_abedi 

اینستاگرام :http://instagram.com/Nedaabedi.ir

یوتیوب: https://youtube.com/channel/UCKJiZFkiqqhSHifhnR3n8AQ

برترین  دورهای ارز دیجیتال :

آموزش جامع ارز دیجیتال 

دوره آموزش تحلیل تکنیکال

دوره  پرایس اکشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
در صورت عدم نمایش ویدیوهای آموزشی فیلترشکن خود را خاموش کنید.