بلاک چین چیست
  1. خانه
  2. تکنولوژی
  3. بلاک چین چیست؟
تکنولوژی

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟ بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است. معنای لغوی بلاک چین، زنجیره بلاک (زنجیره بلوک) است که زنجیر وار بلوک ها به هم متصل هستند. زمانی که در مورد زنجیره و بلاک در بلاکچین صحبت می‌کنیم، در واقع در مورد…

بلاک چین چیست؟

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است. معنای لغوی بلاک چین، زنجیره بلاک (زنجیره بلوک) است که زنجیر وار بلوک ها به هم متصل هستند. زمانی که در مورد زنجیره و بلاک در بلاکچین صحبت می‌کنیم، در واقع در مورد زنجیره‌‌ایی از اطلاعات دیجیتالی صحبت می‌کنیم که به روش امن نگهداری میشوند و هر بلاک این اطلاعات را در خود نگهداری می‌کند.

تعریف کلی 

در یک تعریف کلی، می‌توانیم بگوییم بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده، غیرمتمرکز و اشتراکی است که به صورت زنجیره‌ای از سوابق بنام بلاک ساخته شده است. هر بلاک در این زنجیره، مسئول ذخیره‌سازی نوعی از اطلاعات (مانند سوابق معاملات و ریز تراکنش های مالی) است.

بلاک چین
بلاک چین

بلاک اطلاعات

هر بلاک اطلاعات مربوط به معاملات مانند تاریخ، مبلغ خرید شما از سایت و اطلاعات فروشندگان و خریداران آدرس های مبدا و مقصد نقل و انتقالات و مبادلات مالی را ذخیره می‌کند. به جای استفاده از نام واقعی شما در معاملات، خرید شما بدون هیچ گونه اطلاعات هویتی و با استفاده از امضای دیجیتال منحصر به فرد انجام می‌شود که قابل پیگیری از سمت هیچ ارگان و دولتی نباشد و امنیت را برای افراد فراهم میکند. برای مثال، در سایت های متفاوت با استفاده نام کاربری، خرید شما ثبت می‌شود و قابل پیگیری هست.
هر بلاک کد منحصر به فردی به نام هش را ذخیره می‌کند که از رشته حروف تصادفی تشکیل میشود که برای تشخیص هرگونه فعالیت در بلاک چین است و قابلیت جعل ندارد و فوق العاده امن است.

به عنوان مثال، فرض کنید شما قبلاً از سایتی محصولی را آنلاین خریداری کرده‌اید، بعد از مدتی، مجدد تصمیم می‌گیرید که یک خرید دیگر انجام دهید. حتی اگر جزئیات خرید جدید شما با خرید قبلی‌تان تقریباً یکسان به نظر برسد، سایت می‌تواند ۲ خرید شما را از هم جدا کند؛ بنابراین، به دلیل کدهای منحصر به فردی که در بالا به نام هش عنوان شد، ما می‌توانیم بلاک‌ها را از هم جدا کنیم یعنی هر بلاک بطور جداگانه هش یا رشته حروف رمز مانند مرتبط خودش را دارد.

مثالی که در بالا برای ذخیره یک خرید آنلاین عنوان شد، در واقعیت با بلاک های بلاک چین کمی متفاوت است. یک بلاک روی بلاک چین حجم خاصی از داده را می‌تواند ذخیره کند.
این به این معناست که طبق اندازه معاملات، یک بلاک واحد می‌تواند چند هزار تراکنش را در خود جای دهد و نگهداری کند. محاسبه می‌شود و نشان می‌دهد که این چندمین بلاکی است که روی زنجیره بلاک چین قرار می‌گیرد و بطور جداگانه از تمام بلاک ها هش متفاوت خود را دارد.

هش بلاک چیست؟

. هش بلاک (Hash) که یک رشته کد ۶۴ رقمی که شامل اعداد و حروف تصادفی است و با صفر شروع می‌‌شود که با الگوریتم خاصی بدست می آید.

برای اطلاعات بیشتر با تیم تخصصی خانم ندا عابدی ارتباط بگیرید و آموزش های تخصصی را دریافت کنید.

😍😉 مقالاتی که  به کارتون میاد:

ارزدیجیتال چیست؟

رمز ارز  چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید .

تلگرام: https://t.me/academmy_abedi 

اینستاگرام :http://instagram.com/Nedaabedi.ir

یوتیوب: https://youtube.com/channel/UCKJiZFkiqqhSHifhnR3n8AQ

برای ارتباط با پشتیبانی و کارشناسان  سایت کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
در صورت عدم نمایش ویدیوهای آموزشی فیلترشکن خود را خاموش کنید.