تشخیص روند بازار
  1. خانه
  2. ارز دیجیتال
  3. آموزش تشخیص روند بازار
ارز دیجیتالتحلیل

آموزش تشخیص روند بازار

تشخیص روند بازار   روند، جهت کلی بازار یا قیمت یک دارایی خاص است. به‌عبارتی دیگر، روند چیزی جز جهت‌گیری کلی بازار در یک دوره خاص نیست. هیچ میعار روشنی برای یافتن زمان لازم برای یک روند وجود ندارد. تحلیل روند در بورس، یک تجزیه و تحلیل از روند شرکت…

تشخیص روند بازار

 

روند، جهت کلی بازار یا قیمت یک دارایی خاص است. به‌عبارتی دیگر، روند چیزی جز جهت‌گیری کلی بازار در یک دوره خاص نیست. هیچ میعار روشنی برای یافتن زمان لازم برای یک روند وجود ندارد. تحلیل روند در بورس، یک تجزیه و تحلیل از روند شرکت و بررسی صورت‌های مالی شرکت در سال‌های مختلف و مقایسه وضعیت آن با شرکت‌های مشابه و تحلیل آینده سهم بر اساس عملکرد گذشته قیمت دارایی در جهت تشخیص روند بازار است. تحلیل و تشخیص روند بازار همچنین شامل گردآوری اطلاعات از دوره‌های مختلف و ترسیم اطلاعات جمع‌آوری شده با استفاده از ابزارهای خاص تحلیل روند است.

در تحلیل تکنیکال، روندها با خطوط روند یا «پرایس اکشن» (Price Action) تعریف می‌شوند. بیشتر معامله‌گران مایل هستند که در جهت مشابه روند معامله کنند؛ در حالی‌که برخی دیگر از معامله‌گران به دنبال شناسایی موقعیت‌هایی (پوزیشن‌هایی) در خلاف جهت روند هستند. روندهای صعودی و نزولی در همه بازارها مانند سهام، اوراق قرضه و قراردادهای آتی نیز رخ می‌دهند. همچنین، روندها در طی زمان، هنگام افزایش یا کاهش در داده‌های اقتصادی ایجاد می‌شوند.

روندها انوع مختلفی دارند. در بیانی ساده، روندهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت سه روند زمانی هستند که در تحلیل تکنیکال مطالعه می‌شوند. اصطلاح «روند دوست شماست»، تنها یکی از جملات مشهور و شناخته شده‌ای است که از مطالعه روندها در بازارهای مالی بیرون آمده است. برخی مردم تلاش می‌کنند روند را با مشاهده میانگین تشخیص دهند. با توجه به این نکته که روان‌شناسی بازار تا حد زیادی، بازارها را به حرکت می‌آورد، می‌توان ادعا کرد که روان‌شناسی، روندها را توسعه و سپس به پایان می‌رساند.

 

یادگیری تشخیص روند بازار باید اولین دستورالعمل هر فردی باشد که به‌ دنبال کسب دانش در زمینه تحلیل تکنیکال است. بیشتر سرمایه‌گذاران، زمانی که در یک روند صعودی، سرمایه‌گذاری می‌کنند تا زمانی که شاخص یک ضعف در روند صعودی را نشان ندهد، به‌منظور کسب سود در معامه باقی می‌مانند. در مجموع نیز خطوط روند، اندیکاتورها و پرایس اکشن (Price action) ابزارهایی برای تشخیص روند بازار و هشدار به معامله‌گران در هنگام معکوس شدن این روند هستند.

 

تحلیل روند، کاری ساده نیست و به ابزارها، جزئیات و درکی پویا از بازارها نیاز دارد. همچنین تحلیل روند در بازارهای مختلف مانند بورس، فارکس و ارزهای دیجیتال، اگر چه جنبه‌های مشترکی نیز دارند، اما در بسیاری موارد متفاوت هستند. معامله‌گر برای تشخیص روند بازار، باید اطلاعات زیادی داشته باشد. این اطلاعات شاملموارد زیر است:

ابزارهای مورد استفاده در هر بازار

وب‌سایت‌هایی که بخش بزرگی از اطلاعات را در خود تجمیع کرده‌اند.

با این‌کار، معامله‌گر عدم تقارن اطلاعاتی خود را کاهش و در نتیجه روند بازار، قیمت دارایی یا جفت‌ارز مورد نظر را با دقت بیشتری پیش‌بینی کند.

تشخیص خط روند

روندها از جنبه مسیر قیمتی‌، به روندهای صعودی، نزولی یا خنثی تقسیم‌ می‌شوند. هیچ روندی همواره صعودی یا نزولی نیست. قیمت‌ها در طی زمان روندهای گوناگونی تجربه می‌کنند.

روند صعودی چیست؟

«روند صعودی» (Uptrend) یا بازار صعودی، وضعیتی است که بازارهای مالی یا دارایی‌ها، در جهت‌های رو به بالا حرکت می‌کنند. در این بازار صعودی، قیمت دارایی در طی زمان افزایش می‌یابد. در روند صعودی، کف‌‌های (یا سقف‌های) تشکیل شده، بالاتر از کف‌های (سقف‌های) قبلی هستند. این روند، چرخه مطلوب سرمایه‌گذاران است، زیرا بهترین فرصت‌های کسب سود در این روندها به وجود می‌آید. در چنین وضعیتی سفارشات خرید بیشتر از سفارشات فروش است.

روند نزولی چیست؟

«روند نزولی» (Downtrend) نیز زمانی است که بازارهای مالی و قیمت‌های دارایی، جهتی رو به پایین دارند. در این حالت به مرور و گاهی حتی بسیار سریع، قیمت دارایی کاهش می‌یابد. در روند نزولی عمدتاً احساسات نزولی بر احساسات صعودی غلبه می‌کنند و بیشتر معامله‌گران در سمت فروش ظاهر می‌شوند. در روند نزولی کف‌‌های (یاسقف‌های) تشکیل شده، پایین‌تر از کف‌های (سقف‌های) قبلی هستند. این روند چرخه مطلوب سرمایه‌گذاران نیست و افراد با دیدگاه کوتاه‌مدت و میان‌مدت سبد خود را نقد می‌کنند یا بخش اعظم آن را به فروش می‌رسانند.

 

در روند نزولی، سفارشات فروش بیشتر از سفارشات خرید است. به همین دلیل تعادل قیمتی در قیمت‌های پایین حاصل می‌شود. روندهای نزولی گاهی می‌توانند تا مدت‌ها دوام داشته باشند.

روند خنثی چیست؟

«روند خنثی» (Sideways Trend) یا افقی، روندی است که قیمت دارایی یا سهام، حرکت خاصی ندارد. در این حالت، قیمت در حال حرکت به پهلو است. در این حالت، روند قیمت، مدتی بالا و سپس دوباره پایین می‌آید. در روند خنثی جهت قیمت را نمی‌توان مشخص کرد. روند خنثی، یک فرآیند نگران‌کننده برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران است. آن‌ها نمی‌توانند در این وضعیت روند بازار را به‌ خوبی تشخیص دهند. به عبارتی روند خنثی بیان‌گر بلاتکلیفی بازار است.

 

روند خنثی تا حد زیادی خطرناک تلقی می‌شود زیرا مشخص نیست که چه زمانی احساسات معکوس خواهد شد و تشخیص روند بازار بسیار دشوار می‌شود. سرمایه‌گذاران اغلب از چنین وضعیتی دوری می‌کنند.

 

ما تو دوره آموزشی جامع ارز دیجیتال  آموزش  انواع صرافی ها و ارز های دیجیتال  رو داریم و داخل دوره  بطور کامل کار با  انواع  صرافی رو بهت یاد میدیم.
نکته ی مهمی که اینجا باید بگم توصرافی های قوی
اگر نمیخوای تو بایننس احراز هویت کنی که اگر اونم بخوای ما برات انجامش میدیم.

(جهت آموزش های بیشتر و تخصصی تر با ما ارتباط بگیرید و از طرح مشاوره رایگان استفاده کنید.
تیم آموزشی استاد ندا عابدی)

 مقالاتی که  به کارتون میاد:

ارزدیجیتال چیست؟

ارزدیجیتال اتریوم چیست؟

رمز ارز چیست؟

بلاکچین چیست؟

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

تلگرام: https://t.me/academmy_abedi 

اینستاگرام :http://instagram.com/Nedaabedi.ir

یوتیوب: https://youtube.com/channel/UCKJiZFkiqqhSHifhnR3n8AQ

برترین  دورهای ارز دیجیتال :

آموزش جامع ارز دیجیتال 

دوره آموزش تحلیل تکنیکال

دوره  پرایس اکشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
در صورت عدم نمایش ویدیوهای آموزشی فیلترشکن خود را خاموش کنید.