بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟
  1. خانه
  2. ارز دیجیتال
  3. بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟
ارز دیجیتال

بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

در این پست به اینکه بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ و توضیح درباره ماینر چیست؟ میپردازیم. بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ یک رمز ارز یا ارز دیجیتال است که در ژانویهٔ 2009 در پی سقوط بازار املاک که خود عامل بحران اقتصادی بود به وجود آمد.…

در این پست به اینکه بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟ و توضیح درباره ماینر چیست؟ میپردازیم.

بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

یک رمز ارز یا ارز دیجیتال است که در ژانویهٔ 2009 در پی سقوط بازار املاک که خود عامل بحران اقتصادی بود به وجود آمد. ایده‌های این رمز ارز توسط شخصی ناشناس با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو” ایجاد شد. هویت این شخص تا به امروز به دلایل مختلفی مخفی مانده است.

بیت کوین به شما پیشنهاد انتقال ارزها در سراسر دنیا را با کارمزدی بسیار پایین ارائه می‌دهد. کارمزد این نوع انتقال، از روش‌های معمول انتقالِ آنلاینِ ارزها کمتر می‌باشد.

بیت کوین برخلاف سایر ارزها که هر یک توسط دولتی اداره می‌شود غیرمتمرکز یا دیسنترالایز است و هیچ کشوری نمی‌تواند ادعای تسلط کامل بر این شبکه را داشته باشد و یا تصمیم‌گیری‌ای برای آن انجام دهد.

هیچ بیت کوینی به‌صورت فیزیکی وجود ندارد، تنها زیرحساب‌ها و ریز تراکنش ها هستند که به‌صورت دفتر کل و شفاف در دسترس همهٔ مردم قرار دارد.

ماینر چیست؟
ماینر چیست؟

ماینر چیست؟

برای پردازش این حجم عظیم از اطلاعات و تراکنش‌های مالی، نیازمند قدرت پردازشی بسیار زیادی برای شبکهٔ بیت کوین می‌باشیم که از طریق دستگاه های ماینر این امکان وجود دارد.

چرا بیت کوین توسط دولت‌ها و قدرت‌های مرکزی پشتیبانی نمی‌شود؟ به این سبب که دولت‌ها بیت کوین را به‌عنوان یک کالای رسمی و با ارزش محسوب نمی‌کنند چرا که باعث میشود ارزش ارزهای فیات یا پول کشور ها کاهش پیدا کند.

دلیل محبوبیت بیت کوین چیست؟

با وجود اینکه بیت کوین یک پول رایج و قانونی نمی‌باشد، نمودارهای بیت کوین در بین معامله‌گران از طرفداران زیادی برخوردار است بدلیل محبوبیت و مزایایی که ایجاد کرده رشد قیمتی فوق العاده ای را در طی چند سال تجربه داشته.

بیت کوین
بیت کوین

آلت کوین چیست؟

بیت کوین خودْ سببِ به‌وجود آمدن چندین رمز ارز دیگر تحت عنوان “آلت کوین” شده است. (ALTCOIN، به هر رمز ارزی به غیر از بیت کوین گفته می‌شود که بعد از بیت کوین تشکیل شده.) کنند و کلید خصوصی که می‌توان آنرا با رمزکارت‌های بانکی قیاس کرد نیز به‌عنوان یک عامل حفاظتی برای محافظت از حساب بیت کوین فرد و انتقالات مجاز بیت کوین استفاده می‌شود.

کیف پول بیت کوین چیست؟

کلیدهای بیت کوینی را نباید با کیف پول‌های بیت کوین (Bitcoin Wallets) اشتباه بگیریم. کیف پول بیت کوین یک سخت‌افزار یا یک نرم‌افزار است که معاملات بیت کوین را تسهیل کرده و اجازه ردیابی مالکیت کوین‌ها را به افراد می‌دهد.

کیف پول یا ولت چیست؟

البته واژه Wallet (کیف پول) کمی با طبیعت بیت کوین در تضاد است. زیرا که بیت کوین به‌طور ذاتی غیرمتمرکز است و برخلاف مفهوم واژهٔ “کیف پول” در یک نقطه ذخیره‌سازی نمی‌گردد و به‌صورت غیرمتمرکز در شبکهٔ بلاک چین می‌باشد.

علامت اختصاری بیت کوین چیست؟

بیت کوین به‌صورت عمومی با سه حرفی BTC مخفف می‌کنند.بیت کوین یکی از اولین رمز ارزهایی است که از سیستم peer to peer استفاده می‌کند. در این سیستم مجازی، اطلاعات بین دو فرد و بدون دخالت هیچ‌گونه قدرت و دولت مرکزی اتفاق می‌افتد.

استفاده از سیستم peer to peer چه مزایایی دارد؟

استفاده از این سیستم باعث تسهیل پرداخت‌های آنی می‌شود.

نود یا گره چیست؟

افراد و کامپیوترهایی که در شبکهٔ بیت کوین به‌عنوان “واحدهای پردازش اطلاعات” مشغول به فعالیت هستند را گره (Node) و یا ماینر (Miner، با معنی تحت‌اللفظی “معدن کار”) می‌نامند.

پاداش ماینر ها چگونه پرداخت میشود؟

ماینرها افرادی هستند که در قبال انجام محاسبات مربوط به شبکه بیت کوین از طریق دستگاه ماینر، جایزه‌هایی را به‌شکل آزاد شدن مقادیری از بیت کوین یا دریافت مبلغی در قالب بیت کوین برای حق‌الزحمهٔ فعالیت‌هایشان دریافت می‌کنند.

کار ماینر چیست؟

ماینرها را می‌توان به نیروهایی غیرمتمرکز تشبیه کرد که در تلاش برای هر چه معتبرتر کردن شبکهٔ بیت کوین هستند که تراکنش ها و اطلاعات را ثبت و ضبط میکنند.

بیت کوین‌های جدید با اندازه‌ای یکسان برای ماینرها آزاد می‌شوند. البته نکتهٔ مهمی که باید در نظر داشت این است که نرخ آزادسازی این بیت کوین‌ها به‌طور مرتب در حال کاهش است چرا که قیمت بیتکوین درحال افزایش است.

یعنی هر بار مدت‌زمان بیشتری و تعداد محاسبات بیشتری باید انجام شود تا ماینر بتواند به بیت کوین‌های جدید دسترسی پیدا کند. زیرا که تعداد کل بیت کوین‌های موجود استخراج شده و نشده برابر با 21 میلیون واحد است.

استخراج بیت کوین

در حال حاضر، تنها 3 میلیون بیت کوین دیگر استخراج نشده‌اند. بیت کوین و رمز ارزهایی که با پروسه‌ای مشابه ساخته می‌شوند، یک مزیت نسبت به ارزهای رسمی دولت‌ها دارند، و آن اینکه تعداد آنها برخلاف ارزهای دولتی در طی زمان از حدی زیادتر نمی‌شود.

حال این سوال پیش میاید که بعد از استخراج تمامی 21 ملیون بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اتفاق خاصی نمی افتد و همچنان شبکه پابرجا خواهد بود ماینر ها به کار ثبت و ضبط اطلاعات شبکه به کار خود ادامه خواهند داد و دستمزد یا پاداش ماینر ها از طریق کارمزد شبکه ی بیت کوین تامین خواهد شد
استخراج بیت کوین پروسه‌ای است که در طی آن مقادیری از بیت کوین وارد چرخهٔ خریدوفروش می‌شود.

روند استخراج بیت کوین چگونه است؟

برای استخراج، کامپیوترها زمان زیادی را صرف حل کردن مسائل و پازل‌های ریاضیاتی بسیار پیچیده و مفهومی می‌کنند و یک رشته حروف و اعداد به اسم هش بدست می آورند تا بتوانند یک بلوک جدید را کشف کنند، بلوکی که پس از کشف شدن به شبکهٔ بیت کوین می‌پیوندد.

در حین کشف بلوک‌ها، اطلاعات مربوطه در بلاک چین ثبت شده و همان طور که بالاتر اشاره شد، “همه از کشف شدن این بلوک جدید با خبر می‌شوند”.

ماینر چه کاری انجام میدهد؟

در مشارکتی که این ماینرها در شبکهٔ بلاک چین دارند، ماینرها کارهایی مثل ثبت و تأیید نقل‌وانتقالات در شبکهٔ بلاک چین را انجام می‌دهند، یعنی ماینرها همان کارهای بانکی را اما به‌صورت غیرمتمرکز انجام می‌دهند با سرعت بالاتر و آنلاین.

پاداش ماینر چیست؟

در ازای اضافه شدن این بلوک جدید به شبکهٔ بلاک چین، ماینرها تعداد کمی بیت کوین را به‌عنوان هدیه دریافت می‌کنند.

میزان این جایزه نیز به‌ازای کشف هر 210000 بلوک نصف می‌شود.

هاوینگ چیست؟

در سال 2009 که بیت کوین به‌تازگی معرفی شده بود، پاداش کشف به‌ازای هر بلاک 50 بیت کوین بود که البته آن زمان قیمت بیت کوین خیلی کمتر از امروز بود. این مبلغ در حال حاضر 6.25 بیت کوین است که ارزش مبلغی خوبی دارد.
به نصف شدن جایزهٔ کشف بلوک‌های جدید که هر ۴ سال یکبار رخ میدهد و موجب رشد قیمت ببتکوین میشود
به اصطلاح Halving یا هاوینگ می‌گویند.

تعداد زیادی از سخت‌افزارها را می­‌توان برای پروسهٔ استخراج استفاده کرد، اما یک سری از این سخت‌افزارها کارایی بهتر و سرعتی بالاتر در حل معادلات مربوطه و کشف بلاک‌های جدید دارند.

ریگ ماینینگ چیست؟

چیپ‌های خاصی به نام مدارهای مجتمع ویژه کاربردی (ASIC: Application Specific Integrated Circuits) یک دسته از چیپسِت‌های کامپیوتری مؤثر در کنار “واحدهای پردازش گرافیکی Graphic Processing Units” هستند که می‌توانند کارایی بالاتری را در قیاس با سایر سخت‌افزارها داشته باشند.

به این سخت‌افزارهایی که به‌صورت اختصاصی برای عملیات استخراج طراحی شده‌اند “تجهیزات استخراج – Mining Rigs” می‌گویند.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

هیچ‌کس خبر ندارد که چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است. نام ساتوشی ناکاموتو نیز به یک شخص یا جمعی از افراد که در سال 2008 اساسنامه و در سال 2009 اولین نسخه از نرم‌افزار بیت کوین را منتشر کردند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در طی این سال‌ها، افراد بسیاری ادعا کرده‌اند که آنها ساتوشی ناکاموتوی معروف می‌باشند. تعدادی نیز ادعا کرده‌اند که این فرد مرموز را می‌شناسند، اما تا تاریخ نگارش این متن (5 تیر سال 1399) هنوز هویت واقعی شخص ساتوشی ناکاموتو مشخص نشده است.از تعریف بیت کوین چیست تا تاریخچه و شروع به کار آن و فراز و نشیب های این رمز ارز تازه وارد در دنیای اقتصاد به طور کامل و کاربردی صحبت گردید.

اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در این حوزه هستید می‌توانید شما با گذراندن دوره جامع صفر تا صد ورود به دنیای کریپتوکارنسی تا حد متخصص شدن دانش خود را افزایش داده‌اید
برای حرفه ای شدن و انجام معاملات در این بازار نیاز به یک راهنمای مجرب و با تجربه و آموزش تخصصی دارید.

تیم آموزشی ندا عابدی بر آن است که با برگزاری کلاس‌های آموزشی تجریبات چند ساله خود را در اختیار هم وطنان عزیز قرار دهد تا در این بحران اقتصادی بتوانند در آمد دلاری کسب نمایند.

😍😉 مقالاتی که  به کارتون میاد:

ارزدیجیتال چیست؟

ارزدیجیتال اتریوم چیست؟

رمز ارز چیست؟

بلاکچین چیست؟

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید .

تلگرام: https://t.me/academmy_abedi 

اینستاگرام :http://instagram.com/Nedaabedi.ir

یوتیوب: https://youtube.com/channel/UCKJiZFkiqqhSHifhnR3n8AQ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
در صورت عدم نمایش ویدیوهای آموزشی فیلترشکن خود را خاموش کنید.